Eden največjih slovenskih turističnih biserov, Blejsko jezero, si zasluži več spoštovanja. Ljudi, domačine in turiste, je treba ozavestiti, da odpadki, kakršnikoli že, v jezero preprosto ne sodijo.

V nedeljo so si predstavniki Slovenske potapljaške zveze (SPZ), Društva za podvodne dejavnosti Bled in Blejskega vodnega festivala skupaj z ministrom za okolje in prostor Juretom Lebnom, med potopom ogledali stanje jezerskega dna in z njega privlekli več stvari, ki v jezero ne sodijo – med drugim tudi drsalke in barsko mizico.

Minister je na družbenem omrežju Twitter jasno čivknil naslednje: »Plastika in druge smeti ne sodijo v tako lepo jezero. Kot okoljski minister se zavezujem, da bom skrbel za drzno okoljsko politiko, a to ne bo dovolj, če vsak od nas ne bo prispeval k ohranjanju našega okolja. Vsak posameznik šteje.« V nadaljevanju je državljane tudi pozval k bolj zavednemu ravnanju: »Še poziv prav vsakomur od vas: ne onesnažujte, reciklirajte, če vidite na tleh smet, jo poberite. Samo skupaj, z roko v roki, lahko ohranimo našo Slovenijo zeleno, čisto, varno.«

Strokovnjaki so se strinjali, da velik turistični naval tekom celega leta že pušča sledi, predvsem na jezerskem dnu, zato bo treba veliko pozornosti v prihodnje nameniti predvsem preventivi.

Organizator Blejskega vodnega festivala in potapljač Marko Gajič je dodal: »Mi smo ogromno v vodi. Tam, kjer so ljudje, tam je veliko odpadkov. Cela ta veriga skupaj s potapljači je premalo, če se ljudi ne ozavesti, da naj nehajo početi slabe stvari. Na koncu je stvar podobna Sizifovemu delu.«

Špela Remec Rekar, ki redno spremlja kakovost vode v Blejskem jezeru, je pojasnila, da se ocena že premika v smer zmerno, medtem ko je jezero v preteklosti že imelo oceno dobro. Med razlogi za slabše stanje kakovosti vode je navedla preostanek neurejene kanalizacije, ribolov in že omenjen poletni naval kopalcev.

Predsednik Potapljaške zveze Slovenije Mitja Slavinec je prav tako poudaril pomembno, a pogosto spregledano dejstvo: »Zelo pomembno je tudi, da lokalno okolje živi s tem jezerom in se zaveda, da so odpadki lahko tudi v vodi, čeprav jih turisti ne vidijo, so pa toliko bolj nevarni.«

www.bvf.si